فلومتر

فلومتر

فلومتر ها و تجهیزات اندازه گیری دبی برای هوا و گازهای فشرده

این فلومتر ها با بهره گیری از قاعده جرمی حرارتی، دبی عبوری را اندازه گیری می کنند که از این رو به آنها Thermal mass flowmeter می گویند.

مواردی از قبیل پاسخ سریع، حساسیت بسیار بالا در دبی عبوری کم، افت فشار قابل چشم پوشی، عدم وجود قطعات متحرک، نصب آسان، عدم ایجاد مانع درمسیر فلوی عبوری، عدم نیاز به جبران کننده دما و فشار و همچنین دقت بالای اندازه گیری در رنج وسیعی از جریان هوای عبوری، فلومترهای جرمی حرارتی را به بهترین جایگزین فلومترهای معمولی برای کاربردهای خاص شما تبدیل می کند.

از دیگر مزایای این سری از فلومترها می توان به (Turn down Ratio (100:1 ، دقت اندازه گیری با حداکثر ۲% خطا، حساسیت اندازه گیری در دبی های عبوری کم، انعطاف پذیری، قابل اعتماد در نمایش صحیح مقادیر و طول عمر بالای آنها اشاره کرد.

فلومتر گاز

فلومتر گازی چیست؟

فلومتر گازی (Gas flow meter) ابزاری برای سنجش سرعت جریان گاز عبوری از یک لوله است که می‌توان با توجه به آن فاکتورهای دیگری مانند شدت جریان جرمی سیال و حتی توزیع حرارتی آنها را هم اندازه گیری کرد. استفاده از این ابزار در سیستم هایی که از گاز به عنوان خوراک ورودی استفاده می‌کنند یا همچنین در سیستم هایی که وظیفه نقل و انتقالات سیالات گازی را بر عهده دارند، بسیار مهم و تعیین کننده است. در حقیقت این فلومتر می تواند گاز جابجا شده بین دو نقطه را به خوبی و با استاندارد بالا اندازه گیری کند و نتایج را به صورت حرکت عقربه یا داده های دیجیتال در اختیار اپراتور ها قرار دهد.

آیا هیچ فلومتری ( فلومتر گاز )  وجود دارد که از همه نظر خوب و کامل باشد؟

این فلومتر (فلومتر گاز) باید هر پروسه ای را با دقت بالا اندازه گیری کند،
کاملا قابل اعتماد باشد،
دارای Turn-Down Ratio بالایی باشد،
به کمترین تعمیر و نگهداری و کالیبراسیون نیاز داشته باشد.
همچنین باید قیمتش تقریبا پایین باشد و طول عمر بالایی داشته باشد.

علیرغم اینکه بسیاری از تولیدکنندگان این ادعا رو دارند که آنها بهترین فلومتر رو تولید می کنند،
باید خاطر نشان کرد که هیچ تولید کننده ای نمی تواند فلومتری رو تولید کند که از هر نظر عالی باشد.
دلیلش هم اینه که هر فلومتری با توجه به تکنولوژی ساخت و قاعده اندازه گیری آن، مزایا و معایب خودش را دارد
و برای بعضی از کابردها مناسب و برای بعضی دیگر از کاربردها مناسب نیست.

 

فاکتورهای مهم در انتخاب فلومتر های گازی

به طور کلی تمامی فاکتورهایی که عملکرد گازها را تحت تاثیر قرار دهند، می تواند عملکرد فلومتر ها را هم مختل کند. بنابراین هنگامی که شما قصد خرید فلومتر گازی را دارید باید مشخصات عملکردی را در نظر بگیرید که شامل دامنه سرعت جریان، دمای عملیاتی و فشار کاری می شوند. دامنه سرعت جریان از این جهت اهمیت دارد که دستگاه برای عمل در این محدوده طراحی شده و نسبت به مقادیر بالاتر یا پایین تر ضعیف عمل می کند. دامنه دمایی قابل قبول بر مبنای دمای عملیاتی تعریف شده و فشار کاری هم مشخص می‌کند که در چه فشارهایی امکان استفاده از این دستگاه وجود دارد.

 

کاربرد هایی از فلومتر

با توجه به رشد تکنولوژی به کار رفته دراین سری از فلومترها، شاهد کاربرد وسیع تر آنها در صنعت خواهیم بود.
در سال های اخیر استفاده از این سری از فلومترها برای اندازه گیری گازها در صنایع فرآیندی قابل توجه بوده است چرا که از نظر کلاس قیمتی در مقایسه با فلومتر های کوریولیس به مقدار قابل ملاحظه ای پایین تر بوده
و جایگزین بسیار مناسبی برای این سری از فلومترها می باشد.
تنها نکته ای که باید برای استفاده از فلومترهای جرمی حرارتی مورد توجه قرار گیرد، استفاده از هوای تمیز و عاری از ذرات جامد و رطوبت در خطوط هوا و یا گاز های فشرده می باشد.

تکنولوژی ساخت فلومتر های جرمی حرارتی در ابتدا به منظور اندازه گیری جریان هوای عبوری در لباس فضانوردان به کار گرفته شد که مصرف انرژی بسیار پایینی داشتند.
امروزه این سری از فلومتر ها برای فلومتری گازها در رنج وسیعی از صنایع از جمله صنایع الکترونیک و شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرند.
استفاده ترکیبی از یک کنترل ولو الکترومگنتیک به همراه فلومتر های جرمی حرارتی آنها را به یک کنترلر جریان هوا و یا گاز عبوری تبدیل می کند.
این سری از فلومتر ها برای کنترل کردن و مانیتورینگ پروسه های شیمیایی، صنایع خودروسازی، نفت و گاز، صنایع همگانی ، تهویه مطبوع، تحقیق و توسعه، صنایع تولید مواد خام و صنایع غذایی به کار می روند.
به طور خلاصه، فلومترهای جرمی حرارتی و همچنین فلوکنترلر های جرمی حرارتی به عنوان تجهیزات پایه و استاندارد در آزمایشگاه های صنعتی و پروسه های تولیدی به شمار می روند

در صورتی که نیاز به هر گونه مشاوره برای انتخاب فلومتر مناسب خود را دارید، لطفا با ما تماس بگیرید.
متخصصین ما مناسب ترین فلومتر و تجهیزات جانبی آن را برای نیاز شما به صورت اختصاصی پیشنهاد می دهند.

لوازم جانبی برای اندازه گیری فلومتر