کیفیت سنجی هوای فشرده شرکت دارو شیشه

هوای فشرده در کارخانه های تولید شیشه دارویی از اهمیت فراوانی برخوردار است که از مهم ترین کاربرد های آن به موارد زیر می توان اشاره کرد:

هوای فشرده در عملیات فرآیند: هوای فشرده به طور مستقیم برای پاکسازی، جا به جایی و یا هوادهی محصولات استفاده می شود، بدیهی است که اگر کیفیت هوای فشرده در حد مطلوبی نباشد و در آن رطوبت گرد و غبار وجود داشته باشد، به طور مستقیم در کیفیت محصولات مثل پوکه های آمپول، بطری و قوطی های PET   و PE، ویال، کارپول و سایر محصولات تاثیر گذاشته و باعث مشکلاتی از قبیل وجود ناهمواری در سطح شیشه، کاهش مقاومت در برابر ضربه، کاهش ماندگاری داروی داخل شیشه و دقیق نبودن حجم داخلی شیشه می شود.

سوپاپ ها و سیلندرهای کنترل: از جمله تجهیزاتی هستند که در طول فرایند تولید شیشه های دارویی به وسیله هوای فشرده کنترل می شود و در صورت که در هوای فشرده آن رطوبت یا روغن وجود داشته باشد، باعث آسیب رساندن به این تجهیزات شده که نتیجه آن کاهش میزان تولید و خرابی تجعیزات است.

پمپ های انتقال مایعات: این پمپ ها که برای انتقال مواد اولیه مذاب و مایع از جمله سیلیس، دولومیت، سولفات سدیم، زغال، کربنات سدیم و … به کار می روند، با هوای فشرده کار می کنند. این هوای فشرده در محیط هایی که مواد فرار قابل اشتعال وجود دارد، خطر انفجار را از بین می برد. علاوه بر این هر چقدر این هوای فشرده کیفیت بهتری داشته باشد باعث خالص ماندن مواد اولیه و بالا رفتن کیفیت محصول نهایی می شود.

هوای فشرده پس از فیلتر شدن توسط یک سامانه غشایی در دستگاه نیتروژن ساز، باعث تولید نیتروژن می شود. کیفیت هوای فشرده باید دارای استاندارد خاصی باشد تا خلوص نیتروژن تولیدی به حد مجاز برسد.

هوای فشرده در کارخانه های تولید شیشه دارویی به طور مستقیم با محصولات در تماس است تا در فرایند خشک کردن محصولات، تسریع به عمل آورد. به همین دلیل هوای فشرده باید دارای کلاس مطلوبی طبق استاندارد ISO8573-1 و عاری از هرگونه رطوبت و گرد و غبار و روغن باشد.

با توجه به موترد مذکور هوای فشرده تولیدی توسط کمپرسور های شرکت دارو شیشه، از نظر رطوبت در ۴ نقطه ی مختلف از جمله بعد از درایر های تبریدی و در خروجی کلکتور به وسیله ی دستگاه اندازه گیری نقطه شبنم DP510 ساخت شرکت CS INSTRUMENTS  آلمان تست شد که نمونه نتیجه آن را در لینک زیر مشاهده می کنید:

PDP TEST – RF DRYER – DARU SHISHEH- STATISTIC VIEW

با توجه به نتایج تست رطوبت انجام شده و مقادیر نقطه شبنم، رطوبی نسبی و رطوبت مطلق، هوای فشرده شرکت دارو شیشه طبق استاندارد ISO8573-1  از نظر رطوبت در کلاس ۲ قرار دارد که این کلاس برای تولید شیشه دارویی مناسب است.

فیسبوک
توییتر
لینکدین
پینترست

ارسال نظر

آدرس الکترونیکی شما نمایش داده نمی شود *